OM azonosító: 203398

+36-20/398-7711 | iroda@czuczoriskola.hu | gimi@czuczoriskola.hu

Elsőáldozás

Az elsőáldozás minden évben közösségünk egyik legszebb ünnepe. Május 29-én a 11. 00 órakor kezdődő szentmise keretében iskolánkból 20 gyermek vette magához első alkalommal az Oltáriszentséget. A szentmise után közösen vettek részt a nekik készített szeretetlakomán. Majd a szüleik várták őket a plébánia kertben egy közös imára és a meglepetés ajándék (szép kézzel készített mozaikkal díszített doboz) átadására. Nagy öröm volt osztozni örömükben!

Nagyböjt

Hamvazószerda
A nagyböjt, a húsvétra felkészítő negyvennapos előkészületi időszak kezdete hamvazószerda. A keresztények ebben a bűnbánati időszakban hitük elmélyítésével, kiengesztelődéssel és böjttel készülnek húsvét ünnepére, Jézus Krisztus halálára és feltámadására. Iskolánk alsó tagozatosai a mai napon az első órában szentmisén vettek részt és részesültek a hamvazkodás szentelményében, melyben földi életünk mulandóságára és az örök élet reményére gondolunk.
 

Pünkösdölő

A három legnagyobb keresztény ünnep közös  megünneplése különösen fontos iskolánkban. Nagyon örülünk, hogy ebben az évben már megszervezhettük a hagyományos pünkösdölőnket. 
Minden a hagyományainknak megfelelően alakult. Vendégünk volt ezúttal is Szárról a Vértes Egyesület, akik a fegyver és harci bemutató után nagy segítségünkre voltak a pünkösdi királyválasztás próbáinak levezénylésében. Az ünnepnap a pünkösdi királyné-járás népszokásával indult, melyet a 2. osztályos lányok mutattak be nekünk. Ezt követően az iskola fiú tanulói különleges fizikai és szellemi erőpróbákon mérték össze ügyességüket, majd megválasztottuk a 2021. év pünkösdi királyát és hadnagyait. A felsőbb évfolyamok zarándokúton vettek részt Bodajkon és a Budakeszi-Makkos Mária búcsújáró helyen. Az időjárás is kegyes volt hozzánk a pünkösdi esős hétvégét követően. 

Február 3. Balázsolás

 

 Február 3. Szent Balázs püspök és vértanú emléknapja
Az ünnepnaphoz fűződik a ma már alig gyakorolt balázsolásnak nevezett népszokás: jelmezes gyerekek, csákóval, süveggel a fejükön járták a falut, diákokat toboroztak és adományokat szedtek. A mai napon 6.osztályosaink "balázsolni" jártak osztályról osztályra, felelevenítve ezt a szép régi feledésbe veszett néphagyományunkat. A katolikus templomokban is február 3-án vagy az azt követő vasárnapon osztják a balázsáldást Szent Balázs püspök és vértanú emlékére.

Sportnap

Sportnap 
Idén már végre sikerült megszervezni az iskolai sportnapot. Egy év kihagyás után az időjárás nem kényeztetett bennünket.

Farsang

"A farsangi napokban, legyünk mi is vígabban."(...)
-mondja a farsangi népdal.

Ebben az évben másként farsangoltunk, mint az eddigiekben. De igyekeztünk vígan lenni akkor is, ha szűkebb körben és visszafogottabban, csendesebben.

Gergelyezés

Március 12. Szent Gergely napja
Gergely-járás vagy gergelyezés: iskolás gyermekek köszöntő, adománygyűjtő dramatikus játéka március 12-én, Nagy Szt.Gergely pápa napján. A szokásjáték szereplői: „Gergely katonái”, vagy „szent Gergely vitézei”, rendszerint iskolás fiúgyermekek, akik ezen a napon az iskolának tanulókat toboroztak, s maguknak, az iskolának, az iskola-mesternek adományokat gyűjtöttek.
Bár iskolánk március 8. óta sajnos ismét az online térbe költözött, azért a kis elsősök hagyományainkhoz híven készültek a gergelyezésre. Az utolsó iskolai napon ezért ők még eljátszották ezt a szokásjátékot, mintha az óvodákban lennének sok kíváncsi kis óvodás előtt. Néhány kép is készült erről az eseményről. Fogadjátok szeretettel, amilyen szeretettel ők készültek!

Újévköszöntés

Az új év első hetében ezzel a két újévi népszokással kívánunk minden családunknak boldog új esztendőt!

Regölés

A 4. osztályosaink ma regölni jártak, osztályról osztályra és mindenféle jót kívántak az új esztendőre! A regölés a kereszténység előtti időkbe nyúló magyar népszokás, amely eredetileg a téli napfordulóhoz kapcsolódhatott, de a kereszténység hatására karácsony másodnapjához, Szent István vértanú ünnepéhez, s aztán magának Szent István királynak a napjához is kötődő néphagyománnyá alakult. A középkorban széles körben ismert szokás volt, a vízkereszt utáni első hétfőt regölő hétfőnek nevezték.
István napjától, december 26-tól újévig, vízkereszt napjáig jártak a regösök házról házra, köszöntve a házak gazdáit, bőséget kívánva nekik. A kereplőkkel, dudákkal, láncos botokkal zajongva köszöntőket is mondtak, kívánva egymásnak bőséget, boldogságot.
Ez a helyenként máig megtartott népszokás az egyik legértékesebb hagyományunk!

Vízkereszt  és háromkirály-járás

Január 6. Vízkereszt napja. A mai napot szentmisével kezdtük, melyen ezúttal a felső tagozatosak vehettek részt. A nap folyamán volt osztályszentelés és háromkirály-járásban is volt részünk a 7. osztályosok jóvoltából.
Vízkereszt vagy a háromkirályok napja (január 6.) a karácsonyi ünnepkör zárónapja, és egyben a farsang kezdete. Sok helyen ekkor szedik le a karácsonyfát. Ezen a napon a katolikus közösségekben vizet és házat szentelnek.
A háromkirály-járás a bibliai napkeleti bölcsek Jézusnál tett látogatását őrzi és mutatja be. 
Legfontosabb kelléke a kiugratható, rugós szerkezetű csillag. A betlehemi csillagot nagy gonddal készítették el. A szereplők fejükön díszes papírsüveget, vállukon királyi palástot jelképező lepedőt, oldalukon kardot viseltek. A játékhagyomány a 20. század elejére inkább köszöntő formában élt, a csillagéneket, ami a köszöntés része volt, bizonyára ti is ismeritek:
Háromkirályok napját,
Országunk egy istápját
Dicsérjük énekekkel,
Vígadozó versekkel!
Szép jel, szép csillag,
Szép napunk támad,
Szép napunk támad.

 

 

Iskolabemutató előadás

 
Időpontváltozás!
 
2021. március 1. Iskolabemutató előadás
A nagy érdeklődésre való tekintettel és a járványügyi előírások betartása végett két csoportban tudjuk megszervezni az iskolabemutató előadásunkat.
Az előadások időpontjai:
1. 16.30 -17.30
2. 18-00-19.00
Minden regisztrált érdeklődőt értesítünk a megadott elérhetőségén az időpontjáról.
Köszönjük a megértést és a rugalmasságot!
Helyszín: az iskola épületében, a 4. osztály termében
Minden kedves érdeklődő családnak ajánljuk figyelmébe, iskolabemutató kisfilmünket, mely nyílt órák hiányában egy kis ízelítő az iskola életéről.
 
 

Karácsony

"Legyünk ajándékká és áldássá" -Böjte Csaba-

Hosszú, nehéz év van mögöttünk. A 2020 év másmilyen volt mint az eddigiek. Megtapasztalhattuk kicsinységünket, gyengeségeinket, de ugyanakkor a Jóisten megtartó szeretetét is.

Kapcsolat

  • 2051 Biatorbágy, Szentháromság tér 6.
  • +36-20/398-7711
  • iroda@czuczoriskola.hu
  • Hivatali kapu nevünk: Czuczor
  • KRID: 473237781
© Copyright Czuczor Gergely Katolikus Általános Iskola