OM azonosító: 203398

+36-20/398-7711 | iroda@czuczoriskola.hu | gimi@czuczoriskola.hu

Ünnepi megemlékezés az 1848/49. évi forradalom és szabadságharc 170. évfordulóján

Iskolánk ünnepi megemlékező műsora a Völgyhíd TV jóvoltából megtekinthető a következő hivatkozáson:

http://onkormanyzati.tv/biatorbagy/2018_marcius_14/

Gyertyaszentelő iskolamise

"Eljön templomába az Úr, aki után vágyódunk."
Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén, február 2-án arra emlékezünk, hogy Szűz Mária Jézus születése után negyven nappal bemutatta gyermekét a jeruzsálemi templomban. Az előírt áldozat fölajánlásakor jelenlévő agg Simeon Jézust a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte. Innen ered a gyertyaszentelés szokása.
A gyerekek az elmúlt héten gyertyát mártottak és öntöttek a kézműves órákon és ezeket vitték megszentelésre a reggeli szentmisére.

Gergely-járás 2018

Első osztályosaink  Gergely napján (márc. 12.) bejárták a biatorbágyi óvodákat dramatikus játékukkal és iskolába hívogatták a nagycsoportosokat.
Ez a népszokás országosan ismert volt. Az iskolás gyermekek csapatostul házról házra járva verbuválták az iskolába a gyerekeket. A katonai toborzás mintájára a szereplők gyakran különféle katonai rangokat viseltek, „Szent Gergely vitézeinek” is nevezték őket. A püspököt is meg szokták személyesíteni. Maszkjuk jellemző darabjai voltak a csúcsos papírsüveg és a fakard. A Gergely-járás több szövegből összetett énekének legjellegzetesebb darabja a „Szent Gergely doktornak, híres tanítónknak az ő napján”, „Régi szokás szerint, menjünk Isten szerint iskolába...” kezdetű ének volt. Ezenkívül az énekhez kapcsolódhatott a szereplők tréfás bemutatkozása, továbbá jókívánságmondókák és tréfás adomány kérés (pl. latinnal kevert szöveggel).

Korcsolyázás

2018. telén 4. és 6. osztályosaink korcsolyázni járnak testnevelés óra keretében.

Hamvazkodás

Február 14-én, hamvazószerdán iskolamisén vettünk részt.

Újévköszöntők iskolánkban

Regölés
 
Hagyományainkhoz híven idén is elindultak regöseink (5. osztályosok) és osztályról osztályra járva jókívánságaikkal köszöntötték az iskola közösségét az új esztendőben.
A regölés téli, köszöntő népszokás, leginkább a Dunántúlon fordul elő, de Kárpátmedence szerte fennmaradt, legtovább Erdélyben.
Karácsony másnapjától január hatodikáig a regösök (általában fiatal legények) járják a falut, és minden háznál regöséneket énekelnek, majd ezért cserébe ajándékokat kapnak.

Farsang 2018

Az idei farsangon, melyet február 8-án tartottunk az alsó tagozatosok számára, 1. osztályosaink kicsi állatokká változtak, s benépesítették a biai kerek erdőt, másodikosaink jóvoltából egy játékboltba csöppentünk, ahol a játékok záróra után megelevenedtek, harmadikosaink sütikoncertre hívtak meg minket, negyedikeseink pedig a téli olimpia megnyitó ünnepségére kalauzoltak el minket, ahol a különböző földrészek népeinek képviselői felvonultak. 

A felsősök farsangján a gyerekek által készített film vetítése zajlott, valamint egy filmforgatáson vehettünk részt. 

Sok-sok közös játékkal, vidámsággal telt a farsang idén is!

Játékos sportvetélkedő

Diákjaink nagy örömmel és lelkesedéssel vettek részt 2017. december 7-én Törökbálinton a diákolimpia játékos sportvetélkedőjének körzeti döntőjében, ahol 7. helyezést értek el. Gratulálunk és köszönet felkészítő tanáruknak, Steiner Laurának!

Balázsolás

6.osztályosaink balázsolni jártak osztályról osztályra. Február 3. ünnepnapjához fűződik a már alig gyakorolt, balázsjárásnak nevezett népszokás: jelmezes gyerekek csákóval, süveggel a fejükön járták a falut, diákokat toboroztak és adományokat szedtek (ami a tanítók, iskolai alkalmazottak jövedelemének kiegészítését is szolgálta). Szintén balázsolásként említik azt, mikor a torokfájósokat parázsra vetett alma héjával megfüstölik azért, hogy ezzel a betegséget okozó gonoszt elűzzék.
A katolikus templomokban is február 3-án vagy az azt követő vasárnapon osztják a balázsáldást Szent Balázs püspök és vértanú emlékére.

Advent 2017

Advent van. Elcsöndesedünk, várakozunk. Kire, mire várunk? A sötétségben világosságra, a Világ Világosságára, Jézusra. Ő akkor születik közénk fényt gyújtani a lelkünkben, amikor az esztendő legsötétebb napjait éljük: karácsony ünnepén. Adventi szokásaink az elcsendesedést segítik, hiszen ilyenkor szükségünk van lelkünk rendezésére, hogy majd szívünkbe fogadhassuk a megszülető Jézust. Advent kezdetén, december 4-én, hétfőn lelki napot tartottunk a gyerekeknek, amely szentmisével kezdődött és sor került az első adventi gyertyagyújtásra.

Kapcsolat

  • 2051 Biatorbágy, Szentháromság tér 6.
  • +36-20/398-7711
  • iroda@czuczoriskola.hu
  • Hivatali kapu nevünk: Czuczor
  • KRID: 473237781
© Copyright Czuczor Gergely Katolikus Általános Iskola